بهترین روش موتورشویی خودرو کدام است؟

کیسان شیمی

موتور خودرو مهمترین جزء خودرو است که قدرت حرکت به آن می دهد. بنابراین حفظ سلامت و نظافت آن اهمیت زیادی دارد . پس باید به دنبال بهترین روش موتورشویی خودرو برای تمیزی و عملکرد درست این قطعه اساسی باشیم.
یک موتور تمیز در حین کار کردن بهتر خنک می شود و کمتر داغ می کند. از طرفی وقتی که اجزای موتور تمیز باشند به آسانی می توانید لول مایعات ماشین خود را مشاهده و چک کنید زیرا جرمی آنها را نپوشانده است. این تمیزی در زمانی که موتور شما نقصی پیدا می کند به پیدا کردن راحت عیب و تعمیر آن کمک خواهد کرد.
وقتی که برای مدت طولانی موتور ماشین تمیز نمی شود آلودگی ها و جرم های نفتی روی آن بیشتر و ضخیم تر شده که همین جرم به عنوان یک عایق حرارتی عمل کرده و از خنک شدن موتور در حین کار کردن جلوگیری میکند. بالا رفتن بیش از اندازه دمای موتور باعث داغ کردن آن، بالا رفتن استهلاک موتور و آسیب به موتور می شود. از آنجایی که چربی و رسوب قرار گرفته بر بدنه خودرو از مشتقات نفتی است قابلیت اشتعال دارند و این موضوع در داخل کابین موتور و کاپوت خودرو که پر از قطعات الکترونیکی است و حرارت بالایی نیز دارد ، بسیار خطرناک است، هر جرقه کوچک میتواند موجب آتش سوزی و خدمات جبران ناپذیری شود.


کیسان شیمی
کیسان شیمی
کیسان شیمی

تحقیقات نشان می دهد ماشین هایی که موتور تمیزی دارند، مصرف سوخت کمتری نسبت به ماشین هایی که موتور کثیفی دارند داشته اند و سرعتشان نیز بهبود داشته است. همینطور در صورت برنامه ریزی برای فروش خودرو مشتری ان حتما از همه قسمتهای خودرو بازدید خواهد کرد . طبیعی است یک موتور کثیف و پر از چرم و چربی منظره جالبی نخواهد داشت.
هر چند که معمولا هنگام نظافت ماشین، موتور قسمتی است که اکثرا نادیده گرفته می شود. بعضی از صاحبین ماشین بر این عقیده هستند که تا زمانیکه موتور و اجزای آن بوسیله کاپوت پوشانده شده اند دیگر نیازی به تمیز کردن موتور ماشین نیست.

هر چند که معمولا هنگام نظافت ماشین، موتور قسمتی است که اکثرا نادیده گرفته می شود. در اکثر مواقع صاحبین ماشین موتورشویی ماشین خود را نجام نمی دهند تنها به این علت که نمی دانند چطور باید موتورشویی انجام دهند. روش های مختلفی برای موتورشویی وجود دارند اما قطعا بهترین روش آن، استفاده از بخار خشک برای موتورشویی است. برای اینکه بهتر متوجه مزایای موتورشویی به بخار شوید و از طرفی معایب موتور شویی سنتی را درک کنید در ذیل به تشریح روش موتورشویی با آب می پردازیم. درنهایت با مقایسه این روش با روش جدید موتور شویی با بخار خشک، خود به مزایای آن پی خواهید برد.

در زمانی که موتور ماشین شما هنوز داغ است موتورشویی نکنید. ریختن آب که نسبت به موتور خنک است می توانند باعث ترک خوردن قسمت هایی از موتور ماشین شود. اگر موتور ماشین شما به علت روشن بودن و کار کردن داغ شده و دمایش بالا رفته، ابتدا کاپوت ماشین را باز بگذارید تا موتور ماشین کم کم خنک شود. وقتی که به حد گرم و نه داغ رسید می توانید شروع به تمیز کرن گرد و خاک از روی آن کنید. سعی کنید در روزهایی که هوا گرم است موتورشویی انجام دهید در این صورت رطوبتی که در حین شستشو در قسمت های مختلف موتور رفته است راحت تر و سریعتر خشک می شود. 


کیسان شیمی

آماده کردن ماشین

شما باید در حین موتورشویی از قسمت های الکتریکی موتور محافظت کنید. ابتدا کابل های باتری را جدا کنید و از پورت منفی شروع کنید تا اتصال کوتاه ایجاد نشود. بعد از آن پورت مثبت را جدا کنید. قسمت های الکتریکی اصلی موتور را با فویل یا پلاستیک بپوشانید و با نوار چسب محکم کنید.
در ابتدا آب را بر همه جای موتور اسپری کنید تا از دست گرد و خاک نرمی که روی آن قرار گرفته است راحت شوید. فشار آب را پایین نگه دارید زیرا فشار آب بالا باعث خواهد شد که آب در درزها و شکاف ها نفوذ کند. انجام این کار همچنین در مرحله ای که از چربی زدا استفاده می کنید کمک خواهد کرد که چربی زدا بهتر عمل کرده و پخش شود و از بروز لکه جلوگیری می کند.
رقیق کردن چربی زدای موتور ضروری است ( بسته به نوع فرمولاسیون آن). آن را بر روی تمام سطح موتور اسپری کنید. درب کاپوت ماشین را باز نگه دارید و اجازه دهید چربی زدا حداقل برای ۱ الی ۲ دقیقه بر روی سطح موتور باقی بماند.